logotip

ЩОДО УКЛАДАННЯ ДОГОВОРІВ

Відповідно до Закону України від 24.06.2004р. №1875 «Про житлово-комунальні послуги» (далі – Закон №1875), та «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених до цього закону постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005р. №630 (далі – постанова №630), виконавцями комунальних послуг, для задоволення потреб споживача у забезпеченні нормативної температури повітря у приміщеннях квартири (будинку садибного типу), надавалась послуга централізованого опалення.

Проте, наразі, вищезазначений Закон №1875 втратив чинність на підставі введення в дію Закону України від 09.11.2017р. №2189 «Про житлово-комунальні послуги» (далі – Закон №2189), який передбачає надання вже іншої комунальної послуги – послуги з постачання теплової енергії. Для цієї послуги затверджено окремий порядок її надання, а також нові моделі договорів зі споживачами такої послуги (постанова Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року №830 «Про затвердження Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії» (далі – постанова №830).

Частина 1 статті 12 Закону №2189 чітко визначає, що надання послуги з постачання теплової енергії здійснюється виключно на договірних засадах. Самі ж договори укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» (далі – ОКП «ДТКЕ») ще восени 2019 року розпочало масштабну роботу по інформуванню споживачів про нові моделі договірних відносин, визначені Законом №2189. Так, споживачам пропонувалось визначитись із моделлю договірних відносин та зазначалось про відмінність таких договорів (зокрема складових плати за ними, в тому числі й плати за абонентське обслуговування). Така інформаційна робота проводилась шляхом розміщення оголошень на дошках оголошень житлових будинків, у місцях великого скупчення людей, у «Куточках споживачів» абонентських служб підприємства, проводились навіть особисті зустрічі з мешканцями будинків. Крім того, ОКП «ДТКЕ» забезпечило надання індивідуальних листів для кожного житлового будинку (шляхом надання їх управителям або головам ОСББ).

У вересні 2020 року ОКП «ДТКЕ» скористалось своїм правом, наданим ч.4 ст.13 Закону №2189, та направило кожному власнику житлових квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків проект типового договору з індивідуальним споживачем про надання послуги з постачання теплової енергії, відповідно до затвердженого постановою КМУ №830.

Згідно до ч.4 ст.13 Закону №2189 якщо споживач (інша особа, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), який отримав проект договору від виконавця комунальної послуги, не повідомив протягом 30 днів про свою відмову від укладання договору та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього договір вважається укладеним у редакції, запропонованій виконавцем комунальної послуги, якщо інше не передбачено цим Законом.

Крім того, договір вважається укладеним, якщо споживач вчинив дії, які засвідчують його волю до отримання (продовження отримання) відповідної комунальної послуги від цього виконавця (у тому числі здійснив оплату наданих послуг).

Реалізація цієї норми Закону №2189 жодним чином не порушує права споживачів, а навпаки, захищає їх право на оформлення договірних відносини з виконавцем комунальної послуги, оскільки саме договір детально конкретизує права та обов’язки сторін, вимоги до якості послуг та порядку/строків їх надання, визначає взаємодію між сторонами при наданні та отриманні послуг з постачання теплової енергії.

Звертаємо увагу, якщо споживачем не надано до підприємства у визначені строки а ні відмови від укладання договору, а ні своїх заперечень (протоколу розбіжностей), в такому разі типовий договір з індивідуальним споживачем про надання послуги з постачання теплової енергії вважається укладеним в редакції запропонованій ОКП «ДТКЕ».

Маємо зазначити, що  відповідно до ст.14 Закону №2189 за рішенням співвласників багатоквартирного будинку (уповноваженого органу управління об’єднання співвласників багатоквартирного будинку), прийнятим відповідно до закону, договір про надання комунальної послуги може бути укладено не лише кожним співвласником багатоквартирного будинку самостійно (індивідуальний договір), а також й від імені та за рахунок усіх співвласників багатоквартирного будинку управителем або іншою уповноваженою співвласниками особою (колективний договір) чи об’єднанням співвласників багатоквартирного будинку або іншою юридичною особою, яка об’єднує всіх співвласників такого будинку та в їхніх інтересах укладає відповідний договір про надання комунальних послуг (як колективним споживачем).

У вартість комунальних послуг, що надаються виконавцем за колективним договором про надання комунальних послуг, не включаються плата за абонентське обслуговування, а складається виключно з плати з послугу з постачання теплової енергії (яка розраховується відповідно до показань вузла комерційного обліку теплової енергії, який забезпечує загальний облік споживання комунальної послуги у будинку).

Акцентуємо, що співвласники багатоквартирного будинку мають право в будь-який момент обрати нову модель договірних відносин з ОКП «ДТКЕ», для чого потрібно лише прийняти відповідне рішення та оформити його згідно із законодавством.

Окремо звертаємо увагу, що споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору (ч.1 ст.9 Закону №2189), як і відмова споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача) від укладання договору з виконавцем комунальної послуги не звільняє його від обов’язку оплати фактично спожитої комунальної послуги, наданої таким виконавцем.

Наразі набув чинності Закон України від 03.12.2020р. №1060 «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг» (далі – Закон №1060), яким передбачено внесення змін до деяких законів України, зокрема до Закону №2189. Так Законом №1060 передбачено, що у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір, з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання.

Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування тексту договору у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг.

Проте наразі проекти типових публічних договорів приєднання про надання комунальних послуг проходять стадію громадського обговорення.

Підприємство

ЦПП та КО

Послуги

Споживачу

Інфо-центр

Контакти

Постачальник газу

Найти современные Joomla 3 шаблоны и скачать.